Vítejte na blogu jedné rozpolcené osobnosti.
Jste-li tu poprvé, přečtěte si první článek. Pro lepší orientaci použijte mapu.
Chcete-li, zapište se na seznam blogů, kam ráda zavítám.
Nechť je vám tu dobře. Vaše Tee ...

Bohatství

30. července 2015 v 20:15 | Tee |  Všemožník inspirací
Ráda bych se s vámi podělila o myšlenku, kterou jsem se snažila vnést do filozofické eseje [nebo spíše úvahy, jelikož text nemá formu eseje - to však nebylo podmínkou, důležitá byla právě ta myšlenka]. Říkala jsem si - všichni píší o lásce, o přátelství, o štěstí a podobných tématech, co to však zahrnout do jednoho? Napadlo mě téma bohatství - celkem aktuální a nadčasové téma, jelikož lze použít na každou dobu a do každé společnosti. Svůj názor a pohled na tuto problematiku bych chtěla "předvést" na následujícím textu [který zdaleka není celý, jelikož je zestručněný a jsou v něm zachyceny jen ty nejdůležitjší body - určitě toto téma ještě rozvedu].

"Duševní dokonalost nepochází z bohatství, nýbrž z duševní dokonalosti pochází bohatství a všechny statky v životě soukromém i veřejném." [Sokrates]

Co to znamená bohatství?

S významem slova bohatství si většina lidí nejspíš spojuje blahobyt, dostatek nebo nadbytek peněz a všech prostředků, které jsou potřeba k životu, čili hmotný majetek. Já však na tento pojem nahlížím z poněkud širší perspektivy.


Bohatství bych obecně definovala jako stav, který navozuje pocit vnitřní spokojenosti člověka a naplnění jeho duše. Bohatý člověk je dle mého názoru ten, který se cítí být zdravý, a má tolik, aby dokázal uspokojit své potřeby jako je například hlad, pocit bezpečí, sociální a kulturní potřeby, pocit sounáležitosti, a podobně. Myslím si, že to ale neplatí pro každého, jelikož každý člověk má jiné nároky na život - je jinak skromný a může mít potřeby trochu jiné. Přestože ty základní potřeby mají všichni lidé stejné, každý je může mít v jiné míře nebo v jiném pořadí (může mít jiné priority). Z toho vyplývá, že bohatství je pro každého člověka velmi individuální a subjektivní pojem.

Dle mého názoru mohou být lidé v dnešní společnosti bohatí, přestože nemají tak velký majetek nebo jsou jejich finance minimální. Jsou spokojení, pokud mají co jíst, mají střechu nad hlavou a rodinné zázemí (domov), jsou v prostředí, kde pociťují bezpečí a lásku. Dále mají možnost komunikace s lidmi, možnost vzdělání a práce, díky které získávají příjem, a mohou uplatnit své dovednosti a znalosti, tedy se mohou takzvaně seberealizovat. Toto bohatství bych označila jako vnitřní, do něhož patří také vnímání a prožívání.

Myslím si, že je hodně důležité, pokud člověk dokáže oceňovat přírodu, umění a spatřovat krásu ve všednostech. Člověka obohacuje jeho vnitřní svět a pohled na svět vnější, díky kterému může pociťovat radost ze života. Někteří lidé však toto nedokážou a tím se nevědomky, i když zcela dobrovolně, ochuzují o hlubší prožitky.

Co člověk potřebuje ze všeho nejvíc a co jej naplní? Na tuto otázku dokážu odpovědět jednoznačně - dle mého názoru je láska to, co člověka naplňuje. Láska uvnitř člověka jej činí bohatým, jelikož tento cit s sebou nese spoustu krásného a dobrého. Díky lásce se lidé mění a začínají si všímat detailů, začnou vidět svět pozitivně a v barvách, nikoli černobíle. S láskou lidé zažívají pocit štěstí a spokojenosti, souladu a harmonie. Tyto hodnoty jsou podle mě pro lidi největším zdrojem bohatství. Bohatý člověk totiž ví, že nepotřebuje tolik peníze jako duševní spokojenost.


Pro doplnění přidávám článek na toto téma: Zde. Doufám, že si jej přečtete. Je moc krásný...


Co si o tomto tématu myslíte vy?
Co je podle vás pravé bohatství?

Tee

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama