Vítejte na blogu jedné rozpolcené osobnosti.
Jste-li tu poprvé, přečtěte si první článek. Pro lepší orientaci použijte mapu.
Chcete-li, zapište se na seznam blogů, kam ráda zavítám.
Nechť je vám tu dobře. Vaše Tee ...

Parfém: příběh vraha

8. července 2015 v 14:00 | Tee |  Všemožník inspirací
Tato kniha se mi zapsala hluboko do duše, psala jsem o ni svou maturitní práci (- srovnání knihy a filmu) a píšu o ní celkem často [známka mé posedlosti]. Doporučuji ji všem přátelům a známým, abych se o ní mohla s nimi bavit a diskutovat o myšlenkách jasných i skrytých. Nechci vám tady něco nutit, chci pouze inspirovat a šířit toto skvělé dílo dál, rozvíjet jeho ideje, analyzovat a přidat vlastní poznatky. Nejlépe se však o tom mohu bavit s lidmi, kteří na věc mají podobný názor, nemusí se mnou ve všem souhlasit, ale měli by respektovat mé pocity a nevyvracet mi je, obohatit mě o ty své. Proto bych vám chtěla trochu nastínit svůj pohled na knihu a dát vám tak možnost nahlédnout do problematiky mýma očima. Snad se mi to aspoň trochu povede v následující recenzi. :)

Téma: Moje kultovní kniha (recenze na knihu, se kterou se mohu ztotožnit)

Parfém, který zapůsobil na všechny smysly, obzvláště na ty skryté


Kniha, na kterou tu nyní budu pět chválu a vyzdvihovat ji v mnoha ohledech, se teprve nedávno stala téměř mou posedlostí. Nalezla jsem v ní totiž myšlenky, se kterými se mohu ztotožnit. Ačkoliv hlavní postavou je antihrdina, tedy člověk s vlastnostmi opačnými, než mívají běžní hrdinové, přesto na mě působí zvláštním kouzlem, které hluboce zasáhlo mou duši a mé city.


Postava, o které celé dílo hovoří, je muž jménem Jean-Baptiste Grenouille, který žije ve Francii v době 18. století. V Süskindově historickém románu Parfém: příběh vraha je tento člověk popisován jako nehezký navenek, avšak nádherný ve svém nitru. Jeho mimořádná schopnost čichově vnímat a zaznamenávat do své paměti každou živou i neživou hmotu, z něj tvoří výjimečného génia. Grenouille je ale touto schopností zcela ovládán, a není tak plně zodpovědný za své pozdější činy - vraždy. Skutečnost, že vraždí nevinné živé bytosti, je mu lhostejná a cizí, neboť si ji neuvědomuje. Jeho cílem je totiž zachovávat krásu ve své pravé podstatě - esenci. Můžeme tedy tvrdit, že Grenouille je umělec - mistr nad mistry, protože právě umělci se snaží zachytit krásu ve své jedinečnosti, a také spatřují určitou krásu i ve všedních věcech - nerozlišují tak, co je a co není na pohled pěkné.

Tato výrazná myšlenka díla může vyvolávat diskuze, jelikož vražda je obecně považována za špatnou věc, a hlavní hrdina Parfému vraždí dokonce ve velkém. Čtenář jako jsem já, který se však vcítí do duše Grenouilla - toho prostého a nevinného člověka, mu jeho činy snadno odpustí a uzná, že jen díky nim mohl Grenouille naplnit svůj smysl života. Hrdina může být současně obdivován kvůli svému umění a veliké duši, a současně litován kvůli svému zklamání ze světa a ze společnosti. Toto zklamání jej však dovede k jistému vítězství na samotném konci díla, kde autor dává společnosti přece jen malou naději.

Celý román je plný zvláštních protikladů a rozporů s lidskou morálkou, které jsou vzápětí ospravedlňovány. Citlivý čtenář, který pozorně sleduje a vnímá každou myšlenku, se nemůže ubránit vlivu emocí, jež pociťuje v souvislosti se zvláštní láskou a sympatií k postavě a její duši. Ztotožňuje se s ní a je možná až rozpolcený, protože zápasí se svým svědomím: odsuzovat za vraždy, či přihlédnout spíše k jejich příčinám? Tuto otázku si musí zřejmě každý čtenář zodpovědět sám; téměř jisté ale je, že v něm kniha zanechá hluboký pocit laskavosti a tolerance vůči vnímavým lidem podobným Grenouillovi.

Četli jste dílo Parfém?
Máte na hrdinu podobný pohled?
Sdělte mi své dojmy! Moc mi tím pomůžete.

Tee

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama